
Szanowni Państwo, informujemy, że obecnie nie ma możliwości uiszczania opłat w kasach Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Opis:
Dowód osobisty – zgłoszenie zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zawartych w dokumencie z warstwą elektronicznąCo powinienem wiedzieć?
Zgłoszenia zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego dokonuje posiadacz dowodu osobistego, który czasowo utracił kontrolę nad dokumentem.
Zgłoszenia zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zawartych w dowodzie osobistym z warstwą elektroniczną można dokonać:
- w formie pisemnej osobiście w siedzibie organu dowolnej gminy na formularzu zgłoszenia zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zawartych w dowodzie osobistym z warstwą elektroniczną, po opatrzeniu własnoręcznym czytelnym podpisem zgłaszającego.
- w formie dokumentu elektronicznego do organu gminy, który wydał dowód osobisty – opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
- poprzez użycie udostępnionej na www.obywatel.gov.pl usługi elektronicznej: Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego
Osobie dokonującej zgłoszenia zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów wydaje się zaświadczenie potwierdzające datę i godzinę dokonania tego zgłoszenia – zaświadczenie wydawane jest nieodpłatnie.
Osobie dokonującej zgłoszenia w formie dokumentu elektronicznego, zaświadczenie wydaje się na żądanie.
Osobie dokonującej zgłoszenia poprzez stronę internetową www.obywatel.gov.pl poprzez użycie usługi Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego
- zaświadczenie zgłoszenia generowane jest automatycznie przez usługę elektroniczną.
Uwaga!
Certyfikaty zamieszczone w warstwie elektronicznej dowodu osobistego podlegają zawieszeniu na okres nie dłuższy niż 14 dni, licząc od dnia dokonania zgłoszenia. Jeżeli w tym okresie nie nastąpi cofnięcie zawieszenia tych certyfikatów, certyfikaty te oraz dowód osobisty podlegają unieważnieniu z mocy prawa. Unieważnienie certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego oraz dowodu osobistego z powodu upływu terminu przewidzianego na cofnięcie zawieszenia następuje w sposób automatyczny.
Uwaga!
Zawieszenie certyfikatów powoduje zawieszenie ważności dowodu osobistego.
Podpis osobisty posiadacza dowodu osobistego złożony w okresie zawieszenia albo po unieważnieniu certyfikatu podpisu osobistego nie wywołuje skutków prawnych. Późniejsze cofnięcie zawieszenia certyfikatu nie wpływa na ważność czynności dokonanej w okresie zawieszenia.
Kto może załatwić sprawę?
Zgłoszenia zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zawartych w dowodzie osobistym z warstwą elektroniczną może dokonać:
- Posiadacz dowodu osobistego posiadający pełną zdolność do czynności prawnych (osoba pełnoletnia), który czasowo utracił kontrolę nad dokumentem – osobiście.
- Rodzic, opiekun prawny lub kurator - w imieniu posiadacza dowodu osobistego nie posiadającego zdolności do czynności prawnych lub posiadającego ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
- Pełnomocnik legitymujący się pełnomocnictwem szczególnym do dokonania takiej czynności.
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
Od ręki - przy zgłoszeniu na stanowisku.
Niezwłocznie - po otrzymaniu zgłoszenia w formie dokumentu elektronicznego.
Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
lub
- Zgłoszenie cofnięcia zawieszenia certyfikatów w dowodzie osobistym
- wypełniony formularz, który powinien zawierać własnoręczny, czytelny podpis zgłaszającego. - Ważny dokument paszportowy – w przypadku jego posiadania lub inny dokument zawierający fotografię – do wglądu.
- Dowód osobisty lub dokument paszportowy rodzica, opiekuna prawnego lub kuratora – do wglądu – w przypadku zgłoszenia w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
- Dokument potwierdzający opiekę prawną – do wglądu – w przypadku zgłoszenia przez opiekuna prawnego lub kuratora w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
- Pełnomocnictwo szczególne do zgłoszenia zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zawartych w dowodzie osobistym z warstwą elektroniczną
– wypełniony dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa szczególnego. - Dowód osobisty pełnomocnika w przypadku jego ustanowienia, a w uzasadnionych przypadkach inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości pełnomocnika.
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
Zgłoszenie zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zawartych w dowodzie osobistym – bez opłaty.
Uwaga!
Pełnomocnictwo szczególne do zgłoszenia zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zawartych w dowodzie osobistym z warstwa elektroniczną – nie podlega opłacie skarbowej.
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1
Wypełnić formularz zgłoszenia zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zawartych w dowodzie osobistym z warstwą elektroniczną.
Krok 2
Skompletować wymagane załączniki do zgłoszenia zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zawartych w dowodzie osobistym z warstwą elektroniczną. Opis załączników w punkcie "Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?".
Krok 3
Dokonać zgłoszenia w Sali Obsługi Interesanta Wydziału Spraw Obywatelskich - parter budynku Urzędu Miejskiego w Gliwicach - wejście od ulicy Prymasa Wyszyńskiego.
Krok 4
Otrzymać zaświadczenie o zgłoszeniu zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zawartych w dowodzie osobistym z warstwą elektroniczną.
Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
Biuro Obsługi Interesantów – Informacja / Sala Obsługi Interesanta Wydziału Spraw Obywatelskich.
Telefony:
- Informacja BOI: (32) 239 11 65 lub (32) 239 12 54.
- Sala Obsługi Interesanta Wydziału Spraw Obywatelskich: (32) 239 12 46, (32) 239 12 25, (32) 239 12 03, (32) 239 13 40, (32) 239 13 44 lub (32) 239 13 45.
E-mail: so@um.gliwice.pl
Czy można załatwić sprawę bez konieczności przychodzenia do urzędu?
Sprawdź możliwość załatwienia tej sprawy elektronicznie, klikając w link:
Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego - usługa dostępna na stronie OBYWATEL.GOV.PL
Zgłoś lub cofnij zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby - usługa dostępna na stronie OBYWATEL.GOV.PL
Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego - usługa dostępna na platformie ePUAP.gov.pl
Zgłoś lub cofnij zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby - usługa dostępna na platformie ePUAP.gov.pl
Możliwość załatwienia sprawy elektronicznie
Tak, sprawę można załatwić w pełni elektronicznieJakie przepisy prawne regulują załatwienie tej sprawy?
- Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 332 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 stycznia 2020 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. z 2020 r. poz. 31).
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lutego 2019 r. w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego (Dz. U. z 2019 r. poz. 400).
Skargi i wnioski
Skargi i wnioski związane z pracą urzędu można składać pisemnie pocztą, pisemnie bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy lub ustnie u wyznaczonego pracownika urzędu.
Skargi i wnioski można składać również pisemnie przy pomocy formularza elektronicznego.
Tryb odwoławczy
Tryb odwoławczy nie występuje.